הפעלה חיצונית או הפעלה פרטית בגני ילדים?

כל מסגרת חינוכית לגיל הרך משלבת בהמהלך השנה עם הפעלה כל שהיא (חוג / מסיבות / הפעלות).

לצורך העניין, נתמקד במאמר זה בנושא מסיבת חנוכה בגנים  ומה ההבדל בין הפעלה חיצונית להפעלה פרטית.
מהי הפעלה חיצונית? הפעלה המועברת ע"י מפעיל/ה חיצוני שאינו חלק מצוות הגן הקבוע.
מהי הפעלה פרטית? כל הפעלה המועברת על ידי הגננת וצוות הגן בלבד.

יתרונות הפעלה חיצונית (מדריכה לתנועה/ריתמוסיקה):
הפעלה המועברת ע"י מפעילה בד"כ גדולה וגרנדיוזית, עשירה באביזרים וחדשנית (כמובן בתנאי שהמפעילה טובה עם  תכנים ומאגר ציוד ואביזרים איכותיים).
בנוסף, יש את אפקט ההפתעה שמייחד את המסיבה.

 

חסרונות: עלות כספית, ולפעמים חוסר שיתוף פעולה מירבי של הילדים.

יתרונות הפעלה פרטית (ע"י גננת):

הגננת יכולה לקיים חזרות עם הילדים להבדיל ממפעיל חיצוני וזאת בשל הנגישות לילדים.

בזמן המסיבה, הילדים משתפים יותר פעולה, מפגינים ביטחון ופחות התרגשות, בשל ההיכרות הטובה יותר עם הגננת וצוות הגן שבסופו של דבר המסיבה הינה סוג של הישג אישי ומקור לגאווה עבור הגננת וצוות הגן.

חסרונות: 

בד"כ ההורים מצפים למסיבה מושקעת וחגיגית וזאת בשל התחרותיות הגדולה שיש בקרב המפעילים והגנים. לא כל גננת בנויה לעמוד מול ההורים שמצפים לטובולנוצץ ביותר ובשל כך לעיתים נוצרת תחושה של חוסר ביטחון ולחץ. חשוב שיהיו "שחקני חיזוק" שהם למעשה המפעילים החיצוניים שזו למעשה מהות עבודתם.

 
מה המינון הנכון?

 

לעבוד בצוות! מצד אחד, המפעילה, מדריכה  לתנועה /ריתמוסיקה, שדואגת לתוכנית המסיבה המורכבת מתכנים חדשנים, מקוריות ויצירתיות ומגוון אביזרים ומצד שני, הגננת, שנמצאת "בפרונט" ומנצחת ביד רמה על התנהלות המסיבה ושיתוף הפעולה מצד הילדים.
שיתוף פעולה בין המפעילה לבין הגננת יוביל בסופו של דבר לשילוב מנצח והתוצאה: מסיבה מושלמת, מושקעת וחגיגית לשביעות רצון כל הסובבים וזאת מבלי "לגנוב לגננת את ההצגה".

נקודות למחשבה...
כל מסיבה, לצורך העניין מסיבת חנוכה, מטרתה לאחד את ההורים והילדים, לגרום להם שמחה והנאה ולתת טעימה מאוירת החג בשיתוף הגננת וצוות הגן.

אין צורך להגזים בחידושים ולנסות "ולהמציא" מחדש את החג.

אנו ממליצים לנגן את שירי חנוכה הישנים והאהובים, טקס הדלקת נרות מסורתי (לא חייבים להביא חנוכיה בומבסטית וראוותנית) וכמובן איך לא, סופגניות!

שעת המסיבה לא חייבת להיות בשעות הערב ניתן להחשיך את הגן גם בשעות הבוקר ולהנות מאפקט אור/חושך וכן מאפקט ה"אולטרא" שמוסיף אור

ומייחד את האווירה.
בהצלחה,

חג חנוכה מלא באור ותנועה

חנוכה שמח!

 

לתגובות ושאלות, צרו קשר: yeladudance@gmail.com